Sizler İçin Sizlerleyiz.. Web Sitelerimizin Yapılandırılma Sürecinde Çeşitli Aksaklıklar Yaşanabilmektedir..

kurumsal@inanpsikoloji.com +90 (532) 492 41 57

Çocuk Üzerindeki Etkileri

Finkelhor ve A.Brown, çocuğa yönelik cinsel sataşma ve saldırıların, çocukta meydana getirdiği zedelenmeleri “zedelenmenin dinamikleri” kavramı altında açıklamışlardır. Cinsel zedelenme çocukta dört önemli etkiyi aynı anda yaratmaktadır. Bunlar;

1.Zedelenmiş Cinsellik: Özellikle tekrarlayan cinsel istismara uğrayan çocuklarda, hem cinsel duygular hem de cinsel tutumlar normal gelişiminden sapar ve uygun olmayan biçimler alabilir. Çocuğa cinsel doyum amacıyla yaklaşan kişi onun sevgisinden yaralanmış, ona hediyeler vermişse, bu çocukta cinsel davranış ve ahlak karmaşası yaratacaktır. Cinselliği böyle bir alışveriş olarak değerlendirecektir. Çocuk böyle bir eyleme zorlanarak, hırpalanarak, itilmişse ömür boyu cinsellik onda korku yaşatacaktır. Yaşı küçükse olup biteni kavrayıp değerlendiremezken, büyüdükçe toplum değerlerini ahlak kurallarını öğrendikçe zedelenmesi artacaktır. Cinsellik çocuğun belleğinde, korku, öfke ve cinsellik duyguları ile birleşebilir.

2.İhanet Duygusu: Saldırgan, güvendiği ve sevdiği kişi ise ona yalan söylemesi ve ahlaksızca davranması çocukta ihanete uğramış duygusu yaratır. Saldırgan yabancıysa, bu duygu yeterince koruyamadıkları için ailesine yönelecektir. İhanet duygusu çocukta; korku, üzüntü, güven kaybı, düşmanlık, öfke duyguları yaratmakta, ruhsal çöküntüye neden olmaktadır. Bazen topluma ters düşen davranışlar ve suça yönelme görünebilmektedir.

3.Acizlik: Çocuk güçlü olan kişi ile baş edemediği için kendini yoğun biçimde aciz ve çaresiz hisseder. Olay tekrarladıkça acizlik duyguları artar. Eğer, olayda çocuğa inanılmaz ve suçlanır ise bu duygu artar ve derinleşir. Öfke ve endişe artar. Korkular, gerginlikler, korkulu rüyalar, psikosomatik belirtiler ortaya çıkar. Etkinlik ve mücadele etme yeteneğini kaybeder. Bu da öğrenme zorluklarına neden olur. Okuldan kaçmalar görülür. Acizlik duygusunu yenebilmek için kendine yöneltilmiş olan zorbalığı başkasına yöneltirse saldırgan ve suça yönelik davranışlarda bulunur. Saldırgan duyguları, kendisine yöneltirse, intihar olayları görülebilir.

4.Damgalanmak: İstismar olayına eşlik eden “kötülük, utanç, suçluluk” gibi kavramlar zamanla onun benlik algısına karışır ve kendini böyle algılamaya başlar.  Bu olumsuz kavramlar bazen saldırgan tarafından çocuğa yöneltilir. Saldırgan onu ayıplayıp utandırıp aşağılayarak olanları saklamasını sağlamaya çalışır. Damgalama duygusunu güçlendiren, toplum ya da ailenin diğer üyelerinin çocuğu ayıplamasıdır (4).