Sizler İçin Sizlerleyiz.. Web Sitelerimizin Yapılandırılma Sürecinde Çeşitli Aksaklıklar Yaşanabilmektedir..

kurumsal@inanpsikoloji.com +90 (532) 492 41 57

Okula Hazırlık Eğitim Programı

okula-hazirlik-programi
Okulla başlama sürecinde en önemli kazanımlardan bir tanesi de uyum davranışıdır. Yeni bir okul ortamında bulunmak da birçok öğrenci için kaygı verici bir durum olabilir. Öğrenciler için belirsiz ve kaygı verici durumları hafifleterek, okula uyum sağlamalarını hızlandıran uygulamalar, önceden planlanmış programlar doğrultusunda sağlanabilir.

0-6 yaş dönemi, insan yaşamında temel yaşam alışkanlıklarının ve becerilerinin kazanıldığı bir dönem olması açısından kritik bir gelişim ve uyum dönemidir. Tüm yaşamımız büyük ölçüde bu temel becerileri kazandığımız dönem üzerine kurulur.

Okulöncesi dönemde iyi yönlendirilmiş bir çocuk, ilkokul için gerekli olan bilgi, beceri ve alışkanlıkları kazanmış olur ve yaşamındaki bu önemli değişime daha kolay uyum sağlayabilir. Bununla birlikte ilköğretimle birlikte okula başlama genellikle her çocuk için yeni bir uyum döneminin  yaşanması anlamına gelir.

İnsan gelişimine bir düzlem üzerinde baktığımız zaman onun gelişim çizgisi üzerinde tamamlaması gereken gelişim dönemleri gibi birçok dönüm noktasından geçmesi gerektiğini görürüz. Okula başlama da başarılması gereken temel ve önemli gelişim görevlerinden biridir.

Okul, çocuğun toplumsallaşmasında çok önemli bir rol oynar. Okula başlama, çocuğun belli bir yaşa kadar sürdürdüğü, sosyal ilişkilerinde edindiği bilgilerini, geliştirdiği becerilerini, öğrendiği kuralları ve kişilik özelliklerini bundan böyle başka bir fiziksel çevreye taşıması, orada da kullanması anlamını taşır. Yani okula başlama sadece akademik faaliyetler bütünü değil, sosyal hayatın ta kendisidir.

Bu süreçte çocuğun zihnindeki kaygıları anlama, becerilerini saptama ve endişelerini bertaraf edebilme adına çocuğa uygulanacak olan gelişim değerlendirme, okula başlama sürecinde uygulanacak olan okula hazırlık programı onun bu yeni yaşantıya uyum sürecini kolaylaştıracak, kendi ayakları üzerinde durması konusunda korunaklı olmasını sağlayacaktır.

Okula Hazırlık Eğitim Programı
♠ Gelişim Değerlendirme
♠ Okul Olgunluğu
♠ Okul Kaygısı
modüllerinin bir arada uygulandığı bir set olarak prıogram haline getirilmiştir.


Program Yeri: BST Danışmanlık
Program Süresi:
4 hafta, 6 saat
Program Materyali: Rapor Sunumu ve Eğitim Notları
Katılım Belgesi: Var


Okula Hazırlık Eğitim Programı hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.