Sizler İçin Sizlerleyiz.. Web Sitelerimizin Yapılandırılma Sürecinde Çeşitli Aksaklıklar Yaşanabilmektedir..

kurumsal@inanpsikoloji.com +90 (532) 492 41 57

Dikkat Eksikliği Eğitim Programı

Dikkat Eksikliği (DE) bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Çocukluğunda bu tanıyı alanların önemli bölümünde belirtiler, ergenlik ve erişkinlikte de devam etmektedir.

Bu süreç içinde sıklıkla tabloya başka psikiyatrik ve sosyal sorunlar eklenmek­tedir. Sonuç olarak DE sıklığı ve bireylerin yaşamındaki yaygın olumsuz etkileri nedeniyle önemli ruh sağlığı sorunlarından birisidir. Bu nedenle özellikle son yıllarda, bu bozukluğun etkin bir biçimde ele alınması ve tedavi yöntemleri üzerine çalışmalar yoğunlaşmıştır.

DE’ye sadece dikkat dağınıklığı, hareketlilik ve dürtüselliğin olduğu bir sorun olarak bakmak, bunların neden olduğu ikincil sorunların ve eşlik eden diğer bozuklukların gözden kaçırılmasına neden olur. Buzdağının tamamını tanımak bireyin aile, öğretmenler ve uzmanlar tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar, daha geniş kapsamlı bir tedavi programının planlanması mümkün otur.

DE’ nin Temel Belirtileri; Hareketlilik, dikkat eksikliği, dürtüsellik olarak karşımıza çıkmakta; Zamanı iyi kullanamama, dağınıklık, düzensizlik,hırçınlık, sosyal beceri sorunları, sakarlık, koordinasyon güçlükleri, kendine güvenmeme, uyku sorunları, geçmişten ders almama, geleceği öngörememe, ödül ve cezadan etkilenmeme gibi davranış ve duygu durum bozukluklarının eşlik ettiği bir profile dönüşmektedir.  DE’ li bireylerin büyük bir kısmında özel öğrenme güçlüğü, karşı gelme bozukluğu, davranım bozukluğu, depresyon, kaygı bozuklukları,  ve takıntılı davranışlar ortaya çıkmaktadır.

1.Belirli bir işe ya da oyuna dikkatini vermekte zorlanır.
2.Dikkati kolayca dağılır.
3.Dikkatsizce hatalar yapar.
4.Başladığı işi bitiremez.
5.Kendisiyle konuşulurken dinlemiyormuş gibi görünür.
6.Görev ve etkinlikleri düzenlemekte zorlanır.
7.Yoğun zihinsel çaba gerektiren işleri yapmaktan  kaçınır (ev ödevi, okul aktiviteleri gibi).
8.Etkinlikler için gereken eşyaları kaybeder.
9. Günlük etkinliklerde unutkandır. gibi belirtilerden en az 6 tanesinin görülmesi durumunda Dikkat Eksikliği ve eşlik eden diğer tanılar hakkında inceleme ve araştırma yapmak gerekmektedir.

Dikkat Eksikliği tüm yaşamı etkileyen bir problem alanı olmakla psikoterapi ve davranışsal tekniklerin kullanımı ile üstesinden gelinebilir.


Program Yeri: BST Danışmanlık
Program Süresi:
İlk Seans Sonunda Belirlenir
Program Materyali: Eğitim Notları
Katılım Belgesi: Var


Dikkat Eksikliği Eğitim Programı hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.